VALENTÝN, HISTORIE A FAKTA

Napsal(a) Napsáno 16. leden 2019 Kategorie Lifestyle

 

Jelikož se svátek sv. Valentýna blíží rychlostí světla a vánoční výzdobu vystřídala červená a růžová barva a vše ve tvaru srdce, od čokoládových pralinek po plyšová zvířátka, podívaly jsme se trochu blíže na historii tohoto svátku. Ačkoliv mnoho lidí dnes tuší, že je tento den pojmenován podle jakéhosi italského kněze Valentýna, nemyslím si, že by znali celou historii.


A právě té jsme se dnes podívaly na zoubek.

HISTORIE

Ačkoliv nám historie nedává žádné záruky o původu tohoto svátku, víme, že nese známky křesťanství starověkého Říma. Pokud budeme pátrat po spojitosti mezi romantikou a tímto obdobím, musíme se přenést k festivalu Lupercalia, který se konal vždy v polovině února a pravděpoodbně byl oslavou buď řecké vlčí bohyně Lupy, která prý kojila římské hrdiny Romula a Réma či Fauna, boha plodnosti.
Oslavy začínaly zvířecím obětováním a následně byly mladé dívky rituálně pleskány pásky ze zvířecí kůže a krve, aby jim byla dána plodnost pro následující rok.

Řeknu vám, že tohle nezní moc romanticky!

V 5. století, pravděpodobně ve snaze festival Lupercalia kristianizovat, ustanovil papež Gelasius 14. únor dnem sv. Valentýna.

Ale kdo je můj Valentýn?

Co se týče skutečného sv. Valentýna, tam máme hned nekolik kandidátů.

Podle jedné legendy byl sv. Valentýn římský kněz, který žil ve 3. století, za vlády císaře Klaudia II. Klaudius byl ctižádostiví vládce a jeho válečné výpravy odváděli vojáky od rodin na velmi dlouhou dobu. Ti byli unavení, stýskalo se jim po milovaných ženách a neměli chuť pro něj válčit. A protože Kladius potřeboval motivované vojáky a měl dost zamilované a dle něj díky lásce oslabené armády, zakázal uzavírat manželství. 
Otec Valentýn se císařovu nařízení vzepřel a dál v tajnosti oddával zamilované páry. Za to byl později uvězněn a odsouzen k smrti. 

Říká se, že ho ve vězení mladí novomanželé, které oddal, navštěvovali a nosili mu květiny a vzkazy jako symboly jejich vděčnosti. 
Příběh dále uvádí, že se otec Valentýn zamiloval do dcery svého žalářníka, které v den své popravy, 14. února, poslal vzkaz podepsaný “Od Tvého Valentýna”.

A tak se zrodila tradice posílání valentýnských dopisů, vzkazů a přání.

Valentýn moderní doby

Předlohou pro dnes velmi oblíbený a hojně využívaný valentýnský motiv se stal Cupid, okřídlený “dohazovač”, který byl původně římským bohem lásky a později inspiroval křesťanské cherubíny.

Pokud se dnes oprostíme od křesťanské minulosti, jen v Americe je sv. Valentýn jeden z nejvíce oslavovaných svátků. V průměru si zamilovaní darují více jak 180 milionů rudých růží a přes 36 milionů bonboniér ve tvaru srdce. A to nemluvíme o množství přáníček, večeří a šperků.

Ročně tento svátek přinese obchodníkům téměř 14 bilionů dolarů.


Tak co myslíte? Jsou tyto legendy pravdivé či se nás historie snaží jen zaslepit láskou?

Martina

THE SENSES projekt, který mi svou vizí, atmosférou a ideou naprosto učaroval.
Pomohu vám připravit nezapomenutelný zážitek, ať už se u nás rozhodnete uspořádat firemní večírek, business meeting, navštívit naše Beauty Spa či absolvovat některý z našich workshopů.

Zaujal Vás tento článek?
Sdílejte ho a šiřte dál...