KDE SE VZALA BABY SHOWER?

Napsal(a) Napsáno 25. duben 2019 Kategorie Lifestyle

 

“Baby shower” neboli “party pro nastávající maminky” nemá v Čechách v podstatě žádnou tradici. Není to nic, na co bych si pamatovala ze svého mládí, pokud bych ve svých 19 letech nezačala pracovat ve svatební a eventové agentuře, asi by mi trvalo pěkných pár let déle, než bych baby shower objevila a pokud bych se na ni zeptala žen z generace mé maminky, pravděpodobně na mě budou hledět s lehce nechápavým výrazem.

Tak pojďme nakouknout pod pokličku baby shower trochu více.

Dětská sprcha?

Výraz “baby shower”, v doslovném překladu “dětská sprcha”, má představovat obraz nastávající maminky “pod sprchou dárků a přání”. Skrývá se za ní ale mnohem více než jen způsob, jak mohou nastávající rodiče vybavit své hnízdo.

Historie

Jedná se o oslavu významné přechodné události: rodičovství. Přesto, že je baby shower relativně novinkou, již staří Egypťané vnímali těhotenství a narození miminka jako důležitý rituál a jako takové je oslavovali.

Ve Středověku byl asi nejbližším příbuzným baby shower křest, který se často prováděl v den narození dítěte.

V období renesance byly těhotné ženy hojně oslavovány pro svou mateřskou roli a obdarovávány potřebami do domácnosti a přáními hladkého porodu.

Současná podoba baby shower pak našla své kořeny ve viktoriánském období. Hlavním rozdílem ale bylo, že se tyto oslavy, většinou v podobě čajových dýchánků, konaly až po narození dítěte, protože těhotenství bylo v té době považováno za absolutní tabu.

Na začátku 20. století se pak tyto čajové dýchánky transformovaly na “showers” a začaly se objevovat ručně vyráběné dárky. Během baby boomu po 2. sv. válce získaly baby showers význam především jako možnost, jak se mohla rodina a přátelé podělit o finanční břemeno spojené s narozením dítěte.

Nehledě na to, jak se charakteristika baby shower časem změnila, jedna věc zůstala neměnná: jedná se o společenskou oslavu mateřství a vřelé přivítání nového člena rodiny.

 

Tak co, věděli jste, jak to s tou dětskou sprchou vlastně bylo?

Příště se podíváme podrobněji na současné zvyklosti a také pro vás budeme mít nějaké tipy a nápady na to, na co byste při plánování a přípravě správné baby shower neměly zapomenout, takže až na to přijde, budete připravené. :-)

Galerie Obrázků

Martina

THE SENSES projekt, který mi svou vizí, atmosférou a ideou naprosto učaroval.
Pomohu vám připravit nezapomenutelný zážitek, ať už se u nás rozhodnete uspořádat firemní večírek, business meeting, navštívit naše Beauty Spa či absolvovat některý z našich workshopů.

Zaujal Vás tento článek?
Sdílejte ho a šiřte dál...